Prawie jak w studio

Krzysztof Sędzicki o różnych wydarzeniach sportowych. Prognozy, opinie, analizy i felietony - prawie jak w telewizyjnym studio...

Wpis

czwartek, 06 stycznia 2011

Morgi jest najlepszy!

Thomas Morgenstern zasłużenie wygrał 59. Turniej Czterech Skoczni. Niestety, Adam Małysz nie stanął na podium cyklu, bo wyprzedzili go Tom Hilde, Manuel Fettner i Martin Koch...

Ale zacznę od popularnego ostatnio zawodnika, Vladimira Zografskiego. Szkoda, że skoczył słabo i nie wszedł do trzydziestki, lecz absolutnie nie powinien rezygnować! Teraz będą loty, może się jeszcze bać, a potem konkursy w Sapporo (dalego, aczkolwiek słaba obsada, więc może to okazja do dobrego miejsca?). Miło będzie, jeśli pojawi się w Zakopanem, gdzie ma już kibiców.

Adam Małysz sam przyznał, że skoczył słabiej i że mógłby niestartować w kwalifikacjach, ale trener Hannu Lepistoe wolał, by Polak oddał próbę w środę. Cóż, szkoda tylko, że przez to nie zobaczyliśmy go w najlepszej trójce TCS. Jeśli ma to nam zrekompensować występ na Mistrzostwach Świata, to ja mogę poczekać. Z kolei Kamil Stoch oddał tylko jeden dobry skok. Dobrze, że pierwszy dał mu wygraną nad Anssim Koivurantą, bo Finowi ostatnio świetnie się skacze. Zawodnik z Zębu zajął ostatecznie 15. lokatę w klasyfikacji Turnieju i myślę, że ma prawo być zadowolony, bo mógłby nie mieć tyle szczęścia. Mam na myśli Ga-Pa i pierwszy skok w Bischofshofen.

Pawel Karelin to chyba największy przegrany zawodów. Jeszcze za wcześnie, aby mieć go za pewniaka. Tak naprawdę to, że jest w czołowej 10 PŚ i nie musi skakać w kwalifikacjach zawdzięcza zwariowanemu konkursowi w Garmisch. On może daleko latać, ale jego forma nie jest jeszcze stabilna.

Teraz już będę się zajmował najlepszymi. Zacznę od dość dużej, ale niezauważonej sensacji. Tom Hilde, skoczek z Norwegii, wygrał konkurs w Austrii. Ale to dzisiaj nieważne, bo reprezentant gospodarzy wygrał Turniej Czterech Skoczni. Wszyscy już zapomnieli przez chwilę o zwycięzcy konkursu, a on dzięki tej wygranej zajął trzecie miejsce w klasyfikacji cyklu. Poza nim, Mika Kojonkoski miał powody do zadowolenia z Evensena i Jacobsena. Faktycznie, udał im się ostatni konkurs TCS.

Morgenstern musiałby kompletnie zawalić skok w II serii, aby nie wygrać Turnieju. Od początku sezonu jest w wybornej formie. Przyznam, miło patrzeć, jak osiąga kolejny sukces. Nie wiem, jak na MŚ w Oslo, ale Puchar Świata powinien wygrać. Już teraz sobie na niego zasłużył.

Poza Morgim, znakomicie zaprezentowali się Andi Kofler, Martin Koch i Manuel Fettner. Kofiego mi trochę szkoda, bo narazie to jego najlepszy sezon w PŚ. Martin lubi duże obiekty, a jeszcze będąc w ojczyźnie... to uskrzydla! Fettner, znany głównie z Pucharu Kontynentalnego, zaczyna odnosić sukcesy w najwyższej randze. To dobrze dla niego wróży na przyszłość.

Jeszcze wspomnę o Simonie Ammanie, który miał trudną przeprawę w pojedynku z Morgensternem, a przegrał o 3 metry. Dodatkowo fantastyczne 140 metrów w drugiej próbie. On też jest we wspaniałej dyspozycji. Wprawdzie nie tak dobrej, jak przed sezonem, ale to nie znaczy, że się nie liczy.

Obawiam się o konkursy lotów w Harrachovie z dwóch powodów: Po pierwsze - nie wiadomo, co będzie z wiatrem. Jeśli tak, jak miesiąc temu, nie będzie pozwalał na skakanie na dużej skoczni, to na pewno możemy zapomnieć o lotach. Po drugie - obsada. Dużo skoczków może być zmęczone TCS, a loty narciarskie to większe obciążenie dla nóg. Nikt nie chce się skontuzjować przed Mistrzostwami Świata. Z drugiej strony, jeśli nie wystartują w Czechach i nie polecą do Japonii, to najbliższy konkurs dopiero będzie w Zakopanem... Poważny dylemat!

Ci, którym zależy na klasyfikacji Pucharu Świata, muszą wziąć udział w co najmniej dwóch konkursach. Poważne wyzwanie i poważny dylemat. A czasu niewiele...

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
ks_jerry
Czas publikacji:
czwartek, 06 stycznia 2011 19:28

Polecane wpisy

Trackback

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

.Pubsport.pl – wpadnij pogadać o sporcie!

sportnaekranie.pl Ko[...]rnik

Pamiętaj, tak się gra (TV)!

Blogi Sportowe Zobacz mnie na GoldenLine